суботу, 29 листопада 2014 р.

Гості з Естонії





тиждень хімії, квітень 2014

Хімічні елементи

Хімічні елементи

Прості та складні речовини

Фізичні, хімічні явища. Хімічні реакції

Фізичні, хімічні явища. Хімічні реакції

Брейн ринг


Тема. Періодичний закон, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Мета.
Навчальна: закріпити і розвинути знання учнів з питань, що стосуються періодичного закону, періодичної системи, розширити поняття про фізичний зміст періодичного закону, залежність властивостей елементів від періодичної зміни електронних структур атомів, перевірити рівень вміння використовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях;
Розвиваюча: формувати в учнів пізнавальній інтерес і творче мислення, сприяти розвитку в учнів логічного мислення на основі аналізу причинно-наслідкових зв'язків;
Виховна: формувати в учнів новітній науковий світогляд, виховувати бережливе ставлення до природи.
Методи: словесні (розповідь, бесіда, повідомлення); гра — змагання; наочні ілюстрування, демонстрування).
Обладнання: періодична система хімічних елементів, показові речовини, необхідні для дослідів (NH4OH, НС1 конц.), скляні палички, (NН4)2Cr2O7 , сухий спирт, сірники, демонстраційний столик.

Ведучий. Отже, якщо команди готові, то ми розпочнемо перший тур.
Питання № 1. Який хімічний елемент V групи названий іменем героя давньогрецької міфології? (Тантал.)
Питання № 2. Якби існував приз за активність, то атомам якого металу ви б його присвоїли? (Цезій.)
Питання № 3. Назва якого хімічного елемента III групи співзвучна з прізвищем датського вченого, який створив теорію атома? (Бор).
Питання № 4. Який хімічний елемент алхіміки зображали за допомогою вигнутої догори змії з відкритою пащею? (Арсен).
Ведучий. Тепер дамо можливість нашому журі оцінити відповіді команд, а тим часом переглянемо кілька дослідів.
Арбітр 1. На Менделєєвських "середах" часто велись суперечки про науку, мистецтво, літературу. Іноді для розрядки напруженої ситуації Д. І. Менделєєв показував цікаві досліди. Одного разу він оголосив, що збере у скляну банку цигарковий дим. Коли Ілля Рєпін закурив цигарку і випустив клубок диму, Менделєєв накрив скляною покришкою банку, що стояла на столі. Яким же було здивування присутніх, коли банка справді наповнилась димом! Менделєєв запропонував Рєпіну понюхати зібраний "цигарковий" дим. Той одразу ж закашлявся і схопив носову хустинку, бо вдихнув суміш аміаку, хлороводню і хлориду амонію. На підтвердження моїх слів учень 9 класу добуде дим без вогню.
Учень виконує дослід: вмочивши одну скляну паличку у нашатирний спирт (NН4ОН), а іншу — в пробірку з конц. НС1 вона наближає їх, добуваючи дим.
Два учні 9 класу виконують дослід "Чарівний вулкан" — на залізну пластинку гіркою насипають дихромат амонію (NН4)2Cr2O7, яскраво оранжевого колюру, всередину ставлять шматочок сухого спирту і підпалюють.
Арбітр 1. Прошу тишини! Що ви чуєте? (Шипіння, потріскування.) Так з шумом горить дихромат амонію, а що ви бачите? Виділення теплоти та енергії, полум'я оранжевого кольору, виділяється зелена речовина і пе­ретворюється на гірку, подібну на вулкан з кратером. Тому її називають "Чарівний вулкан".
Арбітр 2. А тепер нам потрібен один доброволець із залу. Ми виконаємо операцію без рани. Спочатку змажемо руку однією речовиною, подібною на йод, потім проведемо по руці тильною стороною ножа, змоченого іншою речовиною. І що ж ми бачимо? Залу показують руку — на руці криваво-червоний слід. А зараз протремо руку ватою, змоченою третьою речовиною — слід зникає.
Ведуча. Дуже вдячні за чудові досліди, а тепер слово нашому журі, котре оголосить суму балів за перший тур. Продовжимо нашу гру.
Питання № 5. Назва якого хімічного елемента походить від назви півострова? (Скандій.)
Питання № 6. Які хімічні елементи названі на честь частин світу? (Європій, Америцій.)
Питання № 7. Без допомоги періодичної системи відтворіть 7-му групу хімічних елементів.
Питання № 8. (Арбітри роздають командам набір хімічних елементів та цифр.) З готових знаків відтворіть формулу найпоширенішого природного мінералу, що складається із атомів Са, С, О так, щоб її мали змогу бачити глядачі. Для цього ви можете вставати і перемішувати. (СаСО3)
Ведуча. Цій формулі відповідає крейда, мармур. А тепер даємо командам відпочити. А щоб наші уболівальники не нудьгували, проведемо для них конкурс. Уболівальники можуть заробляти для улюблених команд додаткові бали. Тож при відповіді називаєте себе і команду, за яку уболіваєте. Розпочинаємо.
Питання 1. Нестача якого елемента в організмі призводить до карієсу зубів? (Флуор.)
Питання 2. Назвіть елемент, назва якого співпадає з назвою соснового лісу. (Бор.)
Питання 3. Із назвою яких структурних елементів ядра клітини співзвучна назва хімічного елементу? (Хромосома — Хром.)
Питання 4. Назва якої акваріумної рибки ідентична назві хімічного елемента? (Неон.)
Питання 5. Яким хімічним елементом багата морська капуста — ламінарія? (Йод.)
Питання 6. Сполукою якого елемента отруїли Наполеона? (Арсен.)
Питання 7. Яка природна суміш газів складає земну атмосферу? (Повітря.)
Питання 8. Назва якого хімічного елемента в перекладі з німецької означає "вовча піна"? (Вольфрам.)
З кожної команди вибиріть по одному учаснику. Необхідно пройти сцену крок за кроком, називаючи хімічні елементи, не повторюючи попередніх. Журі слідкуватиме за ходом змагання.
А зараз журі оголосить нам оцінки і загальні бали за даний конкурс. Журі оголошує бали і оцінки.
Ведуча. Сподіваємось, що наші команди вже відпочили. Роз­починаємо III тур.
Питання 9. Відкинувши перші 3 букви у назві хімічного елемента з ро­дини лантаноїдів, отримаєте назву сильної наркотичної речовини, що використовується у медицині як знеболюючий засіб. (Європій.)
Питання 10. Елемент, проста речовина якого є основною складовою частиною найбільш поширеного в природі газоподібного розчину. (Нітроген.)
Питання 11. Якщо вірити стародавньому історику, то під час походу Олександра Македонського в Індію офіцери його армії хворіли шлунково- кишковими захворюваннями рідше, ніж солдати. їжа і напої були однаковими, а металічний посуд — різним. З якого металу був цей чудо­дійний посуд? (Срібло.)
Питання 12. Замінивши першу букву в назві металу І групи, отримаєте надмірно зволожену земельну ділянку. {Золото — болото.)
Арбітр 1. У 1889 році, коли Менделєєв був у Лондоні, йому на знак подяки за видатні досягнення місцеві хіміки подарували ваги, одна шалька яких була зроблена із золота, а інша ... З якого металу була зроблена? Який метал у 19 столітті прирівнювали до золота? Не повірите, але це був простий алюміній, тому що лише в 1825 році датський вчений Ганс Хрістіан Ерстур одержав цей метал.
Ведуча. А зараз — капітанський конкурс. Просимо всіх інших учасників звільнити стіл. Арбітри роздадуть капітанам картки із завдан­нями, котрі ви мусите рішити. Тож до роботи. А тим часом журі оголосить нам результати попереднього конкурсу. (Журі оголошує результати ІІІ кон­курсу).
Завдання на картках:
Розставте коефіцієнти у реакціях і визначте умови їх проходження:
Питання 13*. Мідний купорос = вода і купрум (II) сульфат;
Питання 14*. Водень + Хлор = ?
Питання 15*. Кальцинована сода = вода і натрій карбонат;
Питання 16*. Флуор + Вода = ?
Ведуча. Максимальний бал за конкурс капітанів — 4. А тепер 4 тур!
Питання 17. Відкинувши першу букву від назви елемента з ряду актиноїдів, отримаєте українське чоловіче ім'я. (Кюрій — Юрій.)
Питання 18. Назва якої найважливішої сполуки у рослин є співзвучною із назвою хімічного елемента? (Хлор — хлорофіл.)
Питання 19. Метал — основа основ сучасної аерокосмічної династії, і Алюміній.)
Питання 20. Який хімічний елемент утворює найтвердіший природний мінерал? (Карбон — алмаз.)
Ведуча. Для підведення підсумків надаємо слово журі:
Журі оголошує загальні результати конкурсу і нагороджує переможців призами і заохочувальними іменними грамотами.

Ведуча. Дякуємо всім учасникам і вболівальникам за участь у на­шому хімічному Брейн-ринзі!

пʼятницю, 28 листопада 2014 р.

"Серцем дужчаєм в скорботі"

«Серцем дужчаєм в скорботі...»

Літературно-музична композиція до дня Чорнобильської трагедії

Учень 1  слайд 1
Загадили ліси і землю занедбали.
Поставили АЕС в верхів’ї трьох річок.
То хто ж ви є, злочинці, канібали?!
Ударив чорний дзвін. І досить балачок.
В яких лісах іще ви забарложені?
І мертві, і живі, і ненароджені
Нікого з вас довіку не простять!

Kizoa Video Maker: Crystalls


Міжнародний Львівсько-Люблінський конкурс "Кристали та їхнє дослідження", травень 2014

середу, 26 листопада 2014 р.

Жири

Підготовка до турніру юних хіміків

Команда хімічного гуртка ЦПО м. Самбора


26 жовтня 2014 року на хімічному факультеті ЛНУ імені Івана Франка відбувся обласний етап ХХІІ Всеукраїнського турніру юних хіміків.
Підготовку та організацію турніру здійснила Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді спільно з хімічним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка. 

Наша команда у складі Васурчак Оксани(11 клас), Держипільської Тетяни(10 клас), Опришка Святослава(9 клас), Поручник Вероніки(9 клас), Стасишина Олега(9 клас) взяли активну участь у турнірі. 

вівторок, 25 листопада 2014 р.

Відкритий урок "Світове господарство"


Подорож в океан Речовин

Подорож в океан Речовин



Бінарний урок хімії та математики

Розв'язування задач. Масова частка розчиненої речовини у розчині.

Приготування розчину із заданою масовою часткою розчиненої речовини.


Інтернет - турнір

У листопаді - грудні проводяться учнівські обласні Інтернет-турніри "Відкрита природнича демонстрація" з хімії, біології, географії, фізики, астрономії.

Інтернет-турніри проводяться у два тури:


  • І тур - відбірковий(дистанційний) - з 10 листопада по 28 листопада 2014
  • ІІ тур - фінальний(очний) - 7 грудня 2014
З правилами участі у турнірі та завданнями можна ознайомитись на сайті Львівської Малої академії наук http://oman.lviv.ua/

Вирощування кристалів міді


Для участі у конкурсі "Кристали та їхнє дослідження" ми вирішили виростити кристали металічної міді. 
Ось що у нас вийшло

Початок проекту

Синтетичні мийні засоби

понеділок, 24 листопада 2014 р.

Узагальнення знань із теми «Розчини»

Тема. Узагальнення знань із теми «Розчини».
Мета: повторити основні поняття теми, перевірити вміння писати рівняння реакцій обміну й розв’язувати розрахункові задачі; розвивати пам’ять, логічне мислення.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Форми проведення уроку: урок-подорож (виконання творчих завдань, розв’язування розрахункових задач, виконання вправ, робота з підручником, робочими зошитами, робота в групах, елементи проблемного навчання).
Очікувані результати навчальних досягнень: учень уміє застосовувати набуті знання для виконання вправ і розрахункових задач, а також записувати рівняння реакцій йонного обміну.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми маємо:
• повторити основні поняття теми;
• перевірити:
уміння записувати рівняння реакцій йонного обміну;
уміння розв’язувати розрахункові задачі.
Пропоную провести урок у вигляді гри-подорожі. Усі учні класу будуть «мандрівниками» й зупинятимуться на певних станціях.
Назви цих станцій зашифровано в тексті завдань. Перше завдання є підказкою можливої назви станції. Ви маєте розшифрувати назву, запропонувати свою, а де можливо, й не одну, обґрунтувавши її. За всі ці дії ви отримаєте бали. Кожна станція має по шість завдань. Усього можна отримати 12 балів. Кожна команда складається з 4-х учнів і обирає собі лідера.
Завдання командам:
1. Розшифруйте назву команди. (1 бал.)
2. Розв’яжіть задачу. (3 бали.)
3. Виконайте вправу. (3 бали.)
4. Запишіть рівняння реакції йонного обміну. (2 бали.)
5. Усна відповідь на запитання. (2 бали.)
Команда та її члени за відповіді на запитання вікторини отримують додаткові бали.(1 бал за відповідь.)
Усі учні працюють самостійно, користуючись конспектами й підручниками. На виконання завдань відводиться 15 хв, потім — захист. На дошці розв’язується задача, записуються рівняння реакцій йонного обміну.
II. Відтворення й корекція опорних знань
(Учитель роздає командам завдання.)
Станція «Барвиста»
1. Як у розчинах виявити кислоти й луги? Які індикатори і яким чином змінюють своє забарвлення у цих розчинах? Відповідь поясніть. (2 бали.)
2. Натрій карбонат кількістю речовини 4 моль розчинили у воді масою 548 г. Обчисліть масову частку розчиненої речовини в розчині. (З бали)
3. Напишіть молекулярне, повне і скорочене йонні рівняння реакцій між розчинами алюміній сульфату й натрій гідроксиду.(2 бали.)
4. Визначте, які речовини є електролітами:
(1 бал.)
5. Визначте, у водному розчині яких із електролітів містяться хлоридйони:
а) калій хлорид;
б) калій гіпохлорид (KClO). (2 бали.)
6. Дайте визначення поняття «розчин». (1 бал.)
Станція «Господарська»
1. На консервних заводах огірки засолюють розчином кухонної солі з масовою часткою натрій хлориду 5 %. У якій кількості води треба розчинити сіль масою 800 кг для отримання потрібного розсолу? Обчисліть масу утвореного розчину. (1 бал.)
2. Дайте визначення поняття «основи» з погляду теорії електролітичної дисоціації. (1бал.)
3. Напишіть молекулярне, повне і скорочене йонні рівняння реакцій між барій хлоридом і ортофосфатною кислотою. (2 бали.)
4. Визначте, які речовин є електролітами:
(1 бал.)
5. Визначте, у водному розчині яких із електролітів містяться йони Сг3+:
а) хром(ІІІ) хлорид;
б) натрій хромат (NaCrO2). (2 бали.)
6. Дайте визначення поняття «масова частка розчиненої речовини». (2 бали.)
Станція «Лікарська»
1. У медичній практиці часто використовують розчин натрій хлориду з масовою часткою солі 0,85 %, який називається фізіологічним розчином. Яку масу солі треба розчинити у воді масою 396,6 г, щоб отримати розчин такої концентрації? (3 бали.)
2. Які частинки називаються йонами? (1 бал.)
3. Напишіть молекулярне, повне і скорочене йонні рівняння реакцій між барій гідроксидом і сульфатною кислотою. (2 бали.)
4. Визначте, які речовини є електролітами:
(1 бал.)
5. Визначте, у водному розчині яких із електролітів містяться йони А13+:
а) натрій алюмінат (NaAlO2);
б) алюміній хлорид. (2 бали.)
6. Дайте визначення поняття «електроліти». (1 бал.)
Станція «Газоподібна»
1. Напишіть молекулярне, повне і скорочене йонні рівняння реакцій між натрій карбонатом і хлоридною кислотою. (2 бали.)
2. У воді масою 40 г розчинили залізний купорос (FeSO4 • 7H2O) масою 3,5 г. Визначте масову частку ферум(ІІ) сульфату в розчині, що утворився. (3 бали.)
3. Як класифікують електроліти за ступенем дисоціації? (1 бал.)
4. Визначте, які речовини є електролітами:
(1 бал.)
5. Визначте, у водному розчині яких електролітів містяться сульфат-йони:
(2 бали.)
6. Дайте визначення поняття «кислоти» з погляду теорії електролітичної дисоціації. (1 бал.)
Станція «Розрахункова»
1. Обчисліть, яку кількість речовини калій гідроксиду і який об’єм води треба взяти для приготування розчину масою 400 г із масовою часткою лугу 5,6 %? (3 бали.)
2. Дайте визначення поняття «солі» з погляду теорії електролітичної дисоціації. (1 бал.)
3. Напишіть молекулярне, повне і скорочене йонні рівняння реакцій між розчинами кальцій карбонатом і нітратною кислотою. (2 бали.)
4. Визначте, які з речовин є електролітами: (1бал.)
5. Визначте, у водному розчині яких із електролітів містяться йони Zn2+:
а) цинк нітрат;
б) натрій цинкат (Na2ZnO2). (2 бали.)
6. Дайте визначення поняття «електролітична дисоціація». (1 бал.)
III. Узагальнення та систематизація знань
Фронтальне опитування
1. Що таке розчин?
2. Розчинення — фізико-хімічний процес. Поясніть це твердження.
3. Яка роль води у процесі електролітичної дисоціації?
4. Що є кількісною характеристикою розчинів?
5. Що таке масова частка розчиненої речовини?
6. Дайте визначення понять «кислоти», «основи» і «солі» з погляду теорії електролітичної дисоціації.
7. Представники яких класів неорганічних речовин можуть бути електролітами?
8. Як виявити в розчині кислоту й луг?
9. Який процес називають електролітичною дисоціацією?
10. Що таке ступінь дисоціації?
11. Як поділяються електроліти за ступенем дисоціації?
12. Які реакції називають реакціями йонного обміну?
13. Які умови проходження цих реакцій?
14. Які речовини називаються кристалогідратами?
IV. Підбиття підсумків уроку

Учитель за допомогою учнів підраховує й виставляє бали, дякує учням за активну роботу на уроці.

суботу, 22 листопада 2014 р.

Пам’яті незгасна свіча

Пам’яті незгасна свіча
Сценарій до дня пам’яті жертв голодомору 1932- 1933 років

 ( На столі ікона, обвита вишитим в темних тонах рушникові; сніп, обв’язаний чорною стрічкою; підсвічник; плакати з написами і малюнком – на стіні. )
На коліна стаю перед Вами,
Сповідаю жалобу сумну.
( З обох боків сцени виходять маленька схудла дитина і учениця в ролі України – в чорній накидці поверх українського костюма),
( мелодія).
Україна: Хто се? Чий голос щоночі просить?
Дитина: “Хлібця! Хлібчика дай! Мамо, матусю, ненечко! Крихітку хлібця!”
Україна: Хто водить за мною запалими очима – криницями, очима, у які переливалися всі страждання, муки й скорботи роду людського, і розпинає душу мою на хресті всевишньої печалі? Чий же це мільйонноголосий стогін у мені? Хто щоночі будить, стогне, квилить, плаче і веде у холодну ріку, де розлилися не води, а сльози мого народу? У ній ні дна, ні берегів…
( підходить до дитини, обіймає за плечі )

пʼятницю, 21 листопада 2014 р.

Розв’язування розрахункових задач

Тема. Розв’язування розрахункових задач.
Мета: продовжувати формування навичок розв’язування задач за вивченими алгоритмами; вивчити алгоритм розв’язування задач із використанням поняття «кристалогідрати».
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Форми проведення уроку: фронтальне опитування, виконання розрахункових задач за алгоритмами та творчих завдань.
Очікувані результати навчальних досягнень: учень вміє застосовувати вивчені алгоритми для розв’язування розрахункових задач.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів
Запитання:
1. За якою формулою визначають масову частку розчиненої речовини?
2. Як перевести насичений розчин у ненасичений?
3. Чим відрізняється поняття «насичений розчин» і «концентрований розчин»?
4. Поясніть фізико-хімічну суть процесу розчинення.
5. Які речовини називаються кристалогідратами?
II. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми маємо:
вивчити алгоритм розв’язування задач із використанням поняття «кристалогідрати»;
удосконалити навички розв’язування задач, пов’язаних із приготуванням розчинів.
III. Вивчення нового матеріалу
Алгоритм. Розв’язування задач із використанням поняття «кристалогідрати».
1. Обчислюємо масу розчину кристалогідрату:
m(розчину) = m(кристалогідрат) + m2O).
2. Обчислюємо кількість речовини кристалогідрату:
ν(кристалогідрату) =
3. Обчислюємо масу безводної солі у кристалогідраті:
ν(кристалогідрату) = ν(солі); m(солі)=ν(солі)∙М(солі)
4. Обчислюємо масову частку безводної солі в добутому розчині:
Задачі:
1. Мідний купорос масою 25 г розчинили у воді масою 175 г. У добутому розчині визначте масову частку купрум(ІІ) сульфату.
2. Яку масу залізного купоросу FeSO4 • 7Н2O і води необхідно взяти для приготування розчину масою 400 г із масовою часткою ферум(ІІ) сульфату 7 %?
3. Визначте масу води, у якій слід розчинити мідний купорос масою 25 г для одержання розчину купрум(Н) сульфату з масовою часткою речовини 4 %.
4. Натрій сульфат кількістю речовини 0,4 моль розчинили у воді масою 343,2 г. Обчисліть масову частку розчиненої речовини.
5. Який об’єм (мл) води необхідно додати до розчину сульфатної кислоти об’ємом 200 мл з масовою часткою кислоти 60 % =1,498 г/мл), щоб отримати розчин із масовою часткою сульфатної кислоти 30 %?
6. Хлоридна кислота масою 400 г із масовою часткою хлороводню 1,46 % повністю прореагувала із цинк оксидом. Яка маса цинк хлориду утворилася в результаті реакції?
IV. Підсумки уроку
Учитель аналізує навчальну діяльність учнів, указує на типові помилки в розв’язуванні розрахункових задач, виставляє оцінки.