пʼятницю, 8 листопада 2013 р.

СВЯТО ПРОЩАННЯ З ЗОЛОТОЮ ОСІННЮ

СВЯТО ПРОЩАННЯ З ЗОЛОТОЮ ОСІННЮ

Мета : виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до природи; розвивати естетичні почуття, повагу до звичаїв і традицій народу, вміння поводитись на лоні природи.
Оформлення кабінету: Виставка букетів і композицій з осінніх квітів та інших дарів природи; виставка малюнків дітей ; стіл застелений вишитою скатертиною, з дарами осені на підносах: яблуками, грушами, виноградом.


Ведучі
І. Дорогі друзі! Недавно пролунав перший вересневий дзвоник, покликав нас за парти і сповістив про початок нового походу в країну знань. А надворі на зміну теплому літечку прийшла багата, щедра господиня Осінь.

середу, 6 листопада 2013 р.

Взаємозв’язок між розміщенням елементів у періодичній системі та властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з Гідрогеном і Оксигеном

Тема. Взаємозв’язок між розміщенням елементів у періодичній системі та властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з Гідрогеном і Оксигеном
Цілі уроку: розширити знання про взаємозв’язок між розміщенням хі­мічних елементів у періодичній системі, будовою їхніх атомів та їх фізичними й хімічними властивостями; показати залежність між положенням хімічного елемента в періодичній системі хімічних елементів і складом, будовою і властивостями простих речовин, утворених цими елементами; складом, будовою і властивостями сполук цих елементів із Гідрогеном і Оксигеном.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Форми роботи: хімічний диктант, робота в парах, фронтальна евристична бесіда.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця електронегативностей.

Структура періодичної системи у світлі теорії будови атома

Тема. Структура періодичної системи у світлі теорії будови атома
Цілі уроку: розширити знання учнів про періодичну систему хімічних елементів; на підставі знань про будову атома й будови електронних оболонок атомів показати взаємозв’язок між розміщенням хімічних елементів у періодичній системі та їхніми властивостями; показати взаємозв’язок періодичної зміни електронних структур атомів хімічних елементів та їх властивостей.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Форми роботи: фронтальне опитування, виконання тренувальних вправ. Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
ХІД УРОКУ
I.     Організація класу
II.   Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Аналіз письмової самостійної роботи.
Фронтальне опитування (робота з періодичною системою хімічних елементів Д. І. Менделєєва)
1.    Скільки енергетичних рівнів, заповнених електронами, мають атоми елементів з порядковими номерами:
а) 17;                                  б) 29;              в) 42?
Складіть схему будови атома й електронну формулу.
2.    Напишіть електронні формули елементів:
а) Фосфор;                        б) Калій;
в) Аргон;                          г) Магній;                  д)* Скандій.
3.    Розподіліть на р-підрівні:
а) три електрони;                                                б) чотири електрони;
в) шість електронів.
4.    Електронна формула атома має закінчення ...3p3. Напишіть повну електронну формулу цього елемента, визначте його порядковий номер і назву.
5.    Складіть схему взаємозв’язку понять у періодичній системі й будови атомів. (Учні під керівництвом учителя складають схему.)
6.    Інертні елементи мають таку електронну формулу зовнішнього енергетичного рівня: ns2np6. Запишіть електронні формули атомів Неону й Аргону. Проаналізуємо ці формули.
•      Скільки вільних квантових комірок на зовнішньому рівні?
•      Яка кількість неспарених електронів?
•      Скільки пар електронів на зовнішньому рівні?
•      Скільки електронів може приєднати атом?
•      Чому?
Тому що зовнішній енергетичний рівень атомів Неону й Аргону завершений.
IIІ. Практика на прикладах
Завдання 7. Складіть схему будови атома Натрію та йона Na+ .
Na +11)2)8)1 1s22s22p63s1
Na+ +11)2)8 1s22s22p6
Схема будови якого атома така сама, як і йона Натрію?
Завдання 8. Складіть схему будови атома Флуору та йона F .
F +9 )2)7 1s22s22p5
F- +9 )2)8 1s22s22p6
Схема будови якого атома така сама, як і йона Флуору?
Завдання 9. Самостійно побудувати схему будови атома та йона:
а) Магнію;                                       б) Хлору.
Завдання 10. Подумайте і складіть схему будови йонів S-2, S+4, S+6. Порівняйте будови атома Сульфуру та йонів Сульфуру. Чим вони відрізняються? Чим вони подібні?
Завдання 11. У періодичній системі групи поділяються на головні й побічні. Вони включають елементи, подібні за будовою атома.
Елементи, в яких останній заповнюваний підрівень — s, називають s-елементами. В яких групах розташовуються s-елементи? (У І, ІІ групах, головній підгрупі)
Завдання 12. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади s-елементів.
Елементи, в яких останній заповнюваний електронами підрівень — р, називають р-елементами. В яких групах періодичної системи перебувають р-елементи? III-VIII групах, головній підгрупі)
Завдання 13. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади р-елементів.
У побічних підгрупах розташовані елементи, в атомах яких електронами заповнюється d-підрівень, — це d-елементи. На зовнішньому рівні в атомах цих хімічних елементів перебуває один-два s-електрони. Скільки таких елементів може бути в кожному періоді періодичної системи? Чому? Тому що максимальна кількість електронів на d-підрівні — 10.
Завдання 14. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади d-елементів.
У нижній частині таблиці окремо розташовані два ряди хімічних елементів, що називаються лантаноїди й актиноїди. В якому періоді вони мають розташовуватися? Скільки таких елементів у кожному періоді? Чому? Елементи лантаноїди й актиноїди відрізняються від решти хімічних елементів тим, що в них заповнюється електронами f-підрівень, максимальна кількість електронів на f-підрівні — 14, тому й f-елементів у кожному періоді — 14.
Завдання 15. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади f-елементів.
IV. Підбиття підсумків уроку
1.    Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
2.    Чому в короткоперіодній формі періодичної системи є головні й побічні підгрупи? Чим відрізняються елементи, розташовані в головній і побічній підгрупах?
3.    Яка максимальна кількість періодів може бути в періодичній системі?
4.    Яка максимальна кількість груп може бути в періодичній системі? Чому?
5.    Чому змінюються властивості хімічних елементів у періодах і групах?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання, виконати вправи.


вівторок, 5 листопада 2013 р.

Будова електронних оболонок атомів. Енергетичні рівні й підрівні

Тема. Будова електронних оболонок атомів. Енергетичні рівні й підрівні
Цілі уроку: розширити уявлення учнів про будову атомів; навчити складати електронні формули, схеми розподілу електронів по квантових комірках для елементів I-III періодів; формувати вміння учнів визначати електронну будову атома за його положенням у періодичній системі; формувати уявлення учнів про єдину природу матеріального світу.
Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.
Форми роботи: розповідь учителя, фронтальна бесіда, індивідуальна робота. Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
ХІД УРОКУ
Фронтальна бесіда
•    Як визначити кількість електронів у атомі?
• Чому атоми електронейтральні, адже вони складаються з позитивних протонів, негативних електронів і нейтральних нейтронів?
• Чому говорять, що електрон має двоїсту природу?
• Чи всі електрони в атомі однакові?
• Чим вони відрізняються?
• Що таке орбіталь?
•    Які форми може мати електронна хмарина?
•    Яка максимальна кількість електронів може перебувати:
• на s-підрівні;
• на р-підрівні;
• на d-підрівні?
•    Як розподіляються електрони в атомі?
•    Яка кількість енергетичних рівнів може бути в атомі?
•    Як визначити їх кількість за положенням у періодичній системі?
•    Як визначити кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні?
•    Як розподіляються електрони по енергетичних рівнях?
На енергетичних рівнях розташовуються електрони з близьким значенням енергії.
На кожному енергетичному рівні може перебувати суворо визначене число електронів. Максимальна кількість електронів на кожному рівні обчислюється за формулою: N = 2n2.
Разом з учнями заповнюємо таблицю.
Номер рівня
Максимальна кількість електронів
Підрівні
1
2
s
2
8
s, p
3
18
s, p, d
4
32
s, p, d, f
5
50
s, p, d, f, g
Можна подати розподіл електронів за енергією у вигляді схеми для перших чотирьох рівнів.
ІV. Закріплення
Практика на прикладах
Завдання 1. Побудуйте схему будови атома Гідрогену Н, запишіть електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.
Завдання 2. Побудуйте схему будови атома Гелію Не, запишіть електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.
Завдання 3. Побудуйте схему будови атомів елементів ІІ періоду, запишіть електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.
Біля дошки учні по черзі будують електронні формули Літію, Берилію, Бору, Карбону, далі під керівництвом учителя самостійно будують електронні формули Нітрогену, Оксигену, Флуору, Неону. Учитель під час виконання завдання дає учням індивідуальні консультації.
Звертаємо увагу учнів на такі ключові моменти складання електронних схем:
1)  Загальне число електронів у атомі дорівнює номеру елемента в періодичній системі хімічних елементів.
2)  Число енергетичних рівнів у атомі дорівнює номеру періоду, в якому знаходиться елемент.
3)   Число електронів на зовнішньому енергетичному рівні дорівнює номеру групи, в якій знаходиться хімічний елемент.
4)   Заповнення електронами р-підрівня здійснюється відповідно до правила максимального сумарного спіну.
5)  Відповідно до принципу Паулі, в атомі не може бути двох однакових електронів. Вони відрізняються розташуванням на енергетичних рівнях за запасами енергії, на підрівнях за формою орбіталі, усередині підрівнів орієнтацією орбіталі в просторі, в одній квантовій комірці можуть розташовуватися тільки два електрони з протилежними спінами.
VІ Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання. Побудувати схеми будови атомів елементів ІІІ періоду, записати електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.
Творче завдання. Скласти для подальшої роботи таблицю будови електронних оболонок атомів елементів І-ІІІ періодів.


понеділок, 4 листопада 2013 р.

Стан електронів у атомі

Тема. Стан електронів у атомі
Цілі уроку: ознайомити учнів з рухом електронів у атомах; увести нові поняття (електронна орбіталь, енергетичний рівень, квантові числа, напрямок орбіталі в просторі, спін); показати учням двоїсту природу електрона, утворення орбіталей під час руху електронів навколо ядра; пояснити істотну відмінність між хімічною та ядерною реакціями.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: фронтальне опитування, розповідь учителя, робота з навчальною схемою.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, проектор, навчальна схема.
ХІД УРОКУ
Звернемося до сучасного формулювання періодичного закону. (Учні наводять формулювання.)
Положення кожного елемента в періодичній системі суворо регламентовано удовою атома.
Фронтальне опитування
(На проекторі або на дошці наведено незаповнену таблицю, така ж таблиці знаходиться на парті кожного учня. Учні відповідають на запитання і поступово заповнюють таблицю.)
Зв’язок періодичної системи й будови атома

Поняття в періодичній системі
Визначення
Зв’язок з будовою атома
Порядковий номер елемента
Число, що визначає положення елемента в періодичній системі
Заряд ядра, число протонів, число електронів
Період
Горизонтальний ряд хімічних елементів у періодичній системі
?
Група
Вертикальний ряд хімічних елементів у періодичній системі
?
Відносна атомна маса
Фізична величина, що показує, у скільки разів маса атома більша, ніж маса атома 12C
Сума протонів і нейтронів
У таблиці залишилися два питання, які ми заповнимо протягом уроку. А для цього нам необхідно розглянути, як поводиться електрон в атомі.
Електрон — це частинка, маса спокою якої — me = 9,1 10-31 кг, заряд  —    qe =-1,6 10-19 Кл.
У теорії будови атома Резерфорда передбачалося, що рух електрона навколо ядра відбувається за певною траєкторією орбітою, і в кожен момент часу ми можемо знайти його. Але насправді це було помилкою. Виявилося, що рух електрона значно складніший. Швидкість його обертання навколо ядра настільки велика, що в масштабах атома поняття траєкторії втрачає зміст. Тому не можна розглядати електрон як частинку, що рухається та положення якої в просторі точно відоме в будь-який момент часу. Можна лише вказати деяку частину простору навколо ядра, в якому перебування електрона є найбільш імовірним. Ця частина простору навколо ядра називається електронною хмариною, або електронною орбіталлю. (Проектуємо на екран або показуємо на плакаті зображення електронної хмарини атома Гідрогену.)
Електронна орбіталь — це простір навколо ядра атома, в якому найбільш імовірне перебування електрона.
Електронні орбіталі різняться за формою й напрямком у просторі. (Проектуємо на екран або показуємо на плакаті форми електронних орбіталей.) Ці електронні орбіталі різної форми позначаються літерами s — сферична, p — гантелеподібна, d, f.
Електронні орбіталі, що є більш складними, ніж f-орбіталі, в атомах, описаних у періодичній системі на сьогодні, не використовуються.
На s-підрівні така квантова комірка лише одна, умовно позначається або _.
На р-підрівні їх три_ або   _ _ _.
На d-підрівні їх п’ять або _ _ _ _ _.
На f-підрівні їх сім .
Кожна квантова комірка може розмістити лише два електрони. Крім руху навколо ядра, електрон має ще і власний обертовий рух навколо своєї осі. Цей рух описує спінове квантове число (або спін, від слова «веретено»). Набуває два значення: +1/2 або - 1/2. Для запису ми використовуємо умовну позначку електронів ↑ або ↓.
У квантовій комірці можуть знаходитись або один електрон, або два електрони, але з протилежними спінами ↑↓.
•    Чому негативні електрони не падають на позитивно заряджене ядро? (Тому що електрони обертаються навколо ядра з величезною швидкістю)
•    Що необхідно електрону, щоб обертатися з такою швидкістю й утримуватися біля ядра, а не полетіти? (Відповідний запас енергії)
Моделі атомів передбачають розташування електронів на різних відстанях від ядра. Електрони з більшими чи меншими запасами енергії розташовуватимуться ближче до ядра?
Енергія розподіляється між електронами порціями. Тому розташування електронів навколо ядра обмежується енергетичними рівнями. Кількість енергетичних рівнів у атомі описується головним квантовим числом n і дорівнює номеру періоду, в якому знаходиться атом.
Наприклад:
Дописуємо в таблицю, що заповнювали на початку уроку, фізичний зміст номера періоду.
ІV. Узагальнення й систематизація
1.   Як визначити кількість електронів у атомі?
2.   Де розподіляються електрони в атомі?
3.   Які форми мають електронні орбіталі?
4.   Як розподіляються електрони в атомі на різних енергетичних рівнях?
5.   Якими квантовими числами описується стан електронів у атомі?
V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання. Скласти таблицю квантових чисел за матеріалами уроку.