середу, 24 грудня 2014 р.

З Різдвом Христовим!

Згідно з григоріянським календарем, 24 грудня відзначають Святвечір, а 25 і 26 грудня – Різдвяні свята

Ionic vs. Molecular

Writing Ionic Formulas: Introduction

The Magic of Chemistry - with Andrew Szydlo

Подорож в океан Речовин

https://docs.google.com/document/d/1ohoHyKXU0VTmfv-2aq8tArfzUTbbsWnooowhMYrqPjE/pub

Тема: Подорож в океан Речовин.


Мета: повторити основні класи неорганічних речовин, визначення, класифікація;
           показати генетичний зв'язок між класами неорганічних речовин;             розвивати навики спостерігати, робити логічні висновки, розвивати уявлення;             розвивати інтерес до вивчення предмета.


Обладнання та реактиви: чотири дошки з формулами речовин: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі; штурвал, поділений на чотири частини, на яких є написи: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі; на дошці намальовані таблички для заповнення їх формулами та визначеннями;
           для експерименту: 1) індикатори: лакмус, метилоранж, фенолфталеїн;
                                            2) розчини: їдкого натру, хлоридної кислоти; штатив з пробірками , білий екран; на дошці намальована схема-маршрут подорожі.


Тип заняття: узагальнення знань про основні класи неорганічних речовин та їх взаємоперетворення.


Форма проведення: сюжетно-рольова гра.


Форми роботи:
  • індивідуальна робота з картками хімічних формул;
  • класифікація речовин за групами, читання формул вголос, загальне визначення кожного класу речовин, їх назва;
  • самостійна робота на складання рівнянь реакцій за схемами, що виражають генетичні зв’язки між класами речовин;
  • демонстрація експерименту.


Хід уроку:


Вчитель:    Океан Речовин містить понад 100 тисяч неорганічних сполук. Свою подорож по Океану ви здійсните на експериментальному кораблі «Класифікатор». Запаси прісної води та їжі будете поповнювати на океанічних островах: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі. Кінцем маршруту стане пристань Перетворень, узбережжя Хімічних Реакцій.
Подорож далека, нелегка, вимагає певних розумових зусиль, попередніх знань, умінь, навичок.
Передаю штурвал нашого корабля в руки командування: Капітану та Штурману.


(передає штурвал)


Капітан (бере штурвал):   Я вітаю пасажирів нашого експериментального судна. Думаю, що подорож в океан речовин залишить незабутнє враження у кожного з вас. Уважно погляньте на карту нашого маршруту. Це густонаселені остови: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі, Пристань Перетворень та її узбережжя – Хімічні Реакції. Штурман! Курс на острів Оксидів!


Штурман:   Команду прийнято! Всіх пасажирів прошу пригадати, чому острів дістав таку назву?


Пасажир 1 (підняв руку, відповідає): Населення його Оксиди, сполуки, до складу яких входять два елементи, один з яких – Оксиген.


Капітан:        Корабель пришвартувався до берега. Щоб докладно ознайомитися з його населенням, слід пам’ятати, що воно поділене на три касти.    


(два учні виставляють дошку з хаотично розставленими формулами оксидів)


Капітан (звертається юдо пасажирів): Хто допоможе назвати ці оксиди?   


Пасажир 2:    Це основні, амфотерні та кислотні оксиди.


Капітан:         Охарактеризуйте ці касти.


Пасажир 2:    Основні – це оксиди, які реагують з кислотами з утворенням солі та води. Їм відповідають основи.
Кислотні – це оксиди, які реагують з оновами з утворенням солі та води. Їм відповідають кислоти.
Амфотерні – це оксиди, які реагують і з кислотами, із основами з утворенням солі та води.


Капітан:         Прошу пасажирів розселити Оксиди на територію кожної касти.      


(виходить один учень і розставляє оксиди у переносну таблицю, класифікуючи їх)


Штурман (повертає штурвал на кислоти): Наступний острів це Кислоти.


Капітан:        Свою назву острів отримав тому, що він весь прорізаний ріками та їх притоками й двома водоймами.


(виставляють схему острова)


Погляньте: ріки мають своєрідні назви. Найбільша з них – Сульфатна з притоками Сульфітною та Сульфідною. Крім них, Хлоридна, Ортофосфатна, Нітратна, Бромідна, Йодидна. Дві найбільші долини заповнені драглистою рідиною та рідиною, з якої постійно виділяється важкий газ, що робить долину мертвою. Прошу одного з пасажирів назви рік виразити формулами та розділити їх на групи за вмістом Оксигену та Гідрогену.


(виходить учень і записує формули у таблицю)


Штурман:     Як довести, що ріки дійсно кислотні?


Капітан:        В цьому нам знову допоможуть зацікавлені пасажири.


(виходить учень, демонструє зміну забарвлення індикаторів в кислотах,
пояснює спостереження)


Капітан:      Всім пасажирам зайняти свої місця на кораблі. Штурман! Курс на острів Основ!


Штурман:       Команду прийнято. Підпливаємо до острова Основи.


(повертає штурвал на Основи)


Капітан:         Цей острів характерний тим, що речовини, які населяють його мають здатність розчинятися або не розчинятися у воді.(Відкриває таблицю з формулами основ). Прошу пасажирів поділити населення острова за цією ознакою.


Штурман:      Капітане! Мені випала з рук пляшка з розчином фенолфталеїну, що знаходилась в нашій аптечці. Розчин розлився і сталося непередбачене! Частина острова стала малиновою… .


Капітан:         Попроси пасажирів пояснити це явище.


Пасажир 3:     Розчинні у воді основи змінюють забарвлення індикаторів


(виходить до столу і демонструє зміну забарвлення індикаторів)


Капітан:         Час показує, що слід познайомитись із четвертим островом – Солями.


Штурман: (повертає штурвал на Солі)Пане капітане! Корабель сів на рифи соляних формул. (Виставляє таблицю з формулами солей).Попрошу пасажирів класифікувати ці солі.

Пасажир 4:     Солі – це речовини, до складу яких входять атоми металів та кислотні залишки.


(розташовує формули солей у відповідні графи таблиці,
демонструє дослід «морське дно»)


Капітан:        Наближаємось до кінцевого пункту нашої подорожі – пристані перетворень з узбережжям Хімічні реакції.


Капітан:        Всім відомо, що мешканці даних островів спілкуються між собою, внаслідок цього вони взаємоперетворюються, що можна виразити схематично:
                 
                СuО → СuSО4 → Сu(ОН)2 → СuSО4 .


(один учень проробляє всі реакції за схемою,
інший записує всі перетворення на дошці)


Капітан:        Щоб подорож запам’яталася вам надовго, раджу подивитись цікаві досліди.


Демонструємо досліди:
хімічний вулкан;

Вчитель:         На цьому ми закінчимо нашу подорож. Сподіваюсь всім пасажирам вона запам’ятається на все життя.

понеділок, 22 грудня 2014 р.

ФАРАОНОВА ЗМІЯ з кальцій глюконату

Beautiful Reactions Chemical Garden

Chemical Garden -- Step by Step Tutorial!

Chemical Garden - Periodic Table of Videos

The Chemical Garden - A time lapse movie

середу, 17 грудня 2014 р.

ЗНО 2015


Scientists have found a way to make graphene magnetic

One of the world's strongest, lightest and generally most overachieving supermaterials just got even better.

Ровер NASA знайшов на Марсі ознаки життя


Марсохід NASA Curiosity виміряв сплеск метану в атмосфері Марса і виявив органічні молекули у вилучених в ході буріння скелі Камберленд зразках. Як йдеться в повідомленні на сайті NASA, це може вказувати на існування життя на планеті в минулому або ж зараз.
Команда вчених, що керують Curiosity, поки не може вказати джерело газу на Марсі, він може бути як біологічного, так і небіологічного характеру, однак на Землі 95 відсотків метану надходить від мікроорганізмів. Щоб довести тваринне походження метану, потрібні додаткові дослідження. Молекули, що містять вуглець, які були виявлені в порошкоподібному зразку при бурінні скелі, можуть і не бути доказом того, що на Марсі є або були мікроорганізми. Однак вони вказують на сприятливі умови для виникнення життя.
Марсохід Curiosity зараз розташований в районі марсіанського кратера Гейл на екваторі планети. Раніше дослідження марсохода показали, що на поверхні Марса існували великі озера. Крім того, вчені вважають, що атмосфера Марса могла підтримувати температуру вище нуля градусів.


Більше читайте тут: http://tsn.ua/nauka_it/rover-nasa-znayshov-na-marsi-oznaki-zhittya-397894.html

неділю, 7 грудня 2014 р.

Інтернет-турнір

Інтернет-турнір "Відкрита природнича демонстрація"

  • У неділю, 7 грудня 2014 р.  проходив фінальний (очний) тур учнівського інтернет-турніру «Відкрита природнича демонстрація» з хімії.
  • Турнір проходив на базі Львівського національного університету імені Івана Франка на хімічному факультеті.
  • Всі учасники очного туру нагороджені дипломами Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації:
  • Анастасія Созанська – за участь;
  • Олег Стасишин – за ІІІ місце;
  • Тетяна Держипільська – за ІІІ місце;
  • Вероніка Поручник – за ІІ місце. 
   





суботу, 6 грудня 2014 р.

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Презентації

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Презентації: Учнівські презентації Міцели https://docs.google.com/presentation/d/1k1M7OpASldnUvgBbv5gDHI_kuIxYZ4mBPzSYrcDj98Q/pub?start=false&a...

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Дещо про себе

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Дещо про себе: ·          Народилась 20 квітня 1975 року у родині робітників. У 1982 році пішла у перший клас середньої школи № 8 м. Самбора, яку ...

мій педагогічний портрет

колись було...

фільм учнів про школу


Chemical Curiosities: Surprising Science and Dramatic Demonstrations

Фараонові змії . How to make the Pharaoh's Serpent (Mercury (II) Thiocyanate)

EXP 1. Explosive Polymerization of p Nitro Aniline

Зима в стакані

4 способи одержання вогню без сірників

4 способа получения огня без спичек (химия)
http://youtu.be/Ff-vGABw3nw

Вчимось вирощувати кристали

Ферум оксалат

понеділок, 1 грудня 2014 р.

Техніка безпеки

Переможці


Держипільська Тетяна (10 клас) та Опришко Святослав (9 - Б клас) перемогли у ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади школярів з хімії.

ТУРНІР ВЕСЕЛИХ ТА КМІТЛИВИХ ХІМІКІВ

ТУРНІР ВЕСЕЛИХ ТА КМІТЛИВИХ ХІМІКІВ
Домашнє завдання:
1. Підготувати розповідь на тему: "Історія відкриття елемента"
2. Виготовити один саморобний прилад.
3. Вибрати назву команди, мотивувати її, виготовити емблеми, приготувати привітання.
4. Повторити тему: "Періодичний закон і періодична система елементів Д.І.Менделєєва" і підготувати 4 питання по біографії Д.І.Менделєєва.
5. Підготувати 2 номери художньої самодіяльності (вірш, пісня).

ВЕРТЕП (для старших)

ВЕРТЕП (для старших)
Дійові особи:
Пастушок І
Пастушок ІІ
Пастушок ІІІ
Ангел
Дідько
Смерть
Ірод
Три царі зі Сходу
Два воїни
Колядники
за сценою звучить коляда „Пречистая Діва”