середу, 24 грудня 2014 р.

З Різдвом Христовим!

Згідно з григоріянським календарем, 24 грудня відзначають Святвечір, а 25 і 26 грудня – Різдвяні свята

Ionic vs. Molecular

Writing Ionic Formulas: Introduction

The Magic of Chemistry - with Andrew Szydlo

Подорож в океан Речовин

https://docs.google.com/document/d/1ohoHyKXU0VTmfv-2aq8tArfzUTbbsWnooowhMYrqPjE/pub

Тема: Подорож в океан Речовин.


Мета: повторити основні класи неорганічних речовин, визначення, класифікація;
           показати генетичний зв'язок між класами неорганічних речовин;             розвивати навики спостерігати, робити логічні висновки, розвивати уявлення;             розвивати інтерес до вивчення предмета.


Обладнання та реактиви: чотири дошки з формулами речовин: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі; штурвал, поділений на чотири частини, на яких є написи: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі; на дошці намальовані таблички для заповнення їх формулами та визначеннями;
           для експерименту: 1) індикатори: лакмус, метилоранж, фенолфталеїн;
                                            2) розчини: їдкого натру, хлоридної кислоти; штатив з пробірками , білий екран; на дошці намальована схема-маршрут подорожі.


Тип заняття: узагальнення знань про основні класи неорганічних речовин та їх взаємоперетворення.


Форма проведення: сюжетно-рольова гра.


Форми роботи:
  • індивідуальна робота з картками хімічних формул;
  • класифікація речовин за групами, читання формул вголос, загальне визначення кожного класу речовин, їх назва;
  • самостійна робота на складання рівнянь реакцій за схемами, що виражають генетичні зв’язки між класами речовин;
  • демонстрація експерименту.


Хід уроку:


Вчитель:    Океан Речовин містить понад 100 тисяч неорганічних сполук. Свою подорож по Океану ви здійсните на експериментальному кораблі «Класифікатор». Запаси прісної води та їжі будете поповнювати на океанічних островах: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі. Кінцем маршруту стане пристань Перетворень, узбережжя Хімічних Реакцій.
Подорож далека, нелегка, вимагає певних розумових зусиль, попередніх знань, умінь, навичок.
Передаю штурвал нашого корабля в руки командування: Капітану та Штурману.


(передає штурвал)


Капітан (бере штурвал):   Я вітаю пасажирів нашого експериментального судна. Думаю, що подорож в океан речовин залишить незабутнє враження у кожного з вас. Уважно погляньте на карту нашого маршруту. Це густонаселені остови: Оксиди, Кислоти, Основи, Солі, Пристань Перетворень та її узбережжя – Хімічні Реакції. Штурман! Курс на острів Оксидів!


Штурман:   Команду прийнято! Всіх пасажирів прошу пригадати, чому острів дістав таку назву?


Пасажир 1 (підняв руку, відповідає): Населення його Оксиди, сполуки, до складу яких входять два елементи, один з яких – Оксиген.


Капітан:        Корабель пришвартувався до берега. Щоб докладно ознайомитися з його населенням, слід пам’ятати, що воно поділене на три касти.    


(два учні виставляють дошку з хаотично розставленими формулами оксидів)


Капітан (звертається юдо пасажирів): Хто допоможе назвати ці оксиди?   


Пасажир 2:    Це основні, амфотерні та кислотні оксиди.


Капітан:         Охарактеризуйте ці касти.


Пасажир 2:    Основні – це оксиди, які реагують з кислотами з утворенням солі та води. Їм відповідають основи.
Кислотні – це оксиди, які реагують з оновами з утворенням солі та води. Їм відповідають кислоти.
Амфотерні – це оксиди, які реагують і з кислотами, із основами з утворенням солі та води.


Капітан:         Прошу пасажирів розселити Оксиди на територію кожної касти.      


(виходить один учень і розставляє оксиди у переносну таблицю, класифікуючи їх)


Штурман (повертає штурвал на кислоти): Наступний острів це Кислоти.


Капітан:        Свою назву острів отримав тому, що він весь прорізаний ріками та їх притоками й двома водоймами.


(виставляють схему острова)


Погляньте: ріки мають своєрідні назви. Найбільша з них – Сульфатна з притоками Сульфітною та Сульфідною. Крім них, Хлоридна, Ортофосфатна, Нітратна, Бромідна, Йодидна. Дві найбільші долини заповнені драглистою рідиною та рідиною, з якої постійно виділяється важкий газ, що робить долину мертвою. Прошу одного з пасажирів назви рік виразити формулами та розділити їх на групи за вмістом Оксигену та Гідрогену.


(виходить учень і записує формули у таблицю)


Штурман:     Як довести, що ріки дійсно кислотні?


Капітан:        В цьому нам знову допоможуть зацікавлені пасажири.


(виходить учень, демонструє зміну забарвлення індикаторів в кислотах,
пояснює спостереження)


Капітан:      Всім пасажирам зайняти свої місця на кораблі. Штурман! Курс на острів Основ!


Штурман:       Команду прийнято. Підпливаємо до острова Основи.


(повертає штурвал на Основи)


Капітан:         Цей острів характерний тим, що речовини, які населяють його мають здатність розчинятися або не розчинятися у воді.(Відкриває таблицю з формулами основ). Прошу пасажирів поділити населення острова за цією ознакою.


Штурман:      Капітане! Мені випала з рук пляшка з розчином фенолфталеїну, що знаходилась в нашій аптечці. Розчин розлився і сталося непередбачене! Частина острова стала малиновою… .


Капітан:         Попроси пасажирів пояснити це явище.


Пасажир 3:     Розчинні у воді основи змінюють забарвлення індикаторів


(виходить до столу і демонструє зміну забарвлення індикаторів)


Капітан:         Час показує, що слід познайомитись із четвертим островом – Солями.


Штурман: (повертає штурвал на Солі)Пане капітане! Корабель сів на рифи соляних формул. (Виставляє таблицю з формулами солей).Попрошу пасажирів класифікувати ці солі.

Пасажир 4:     Солі – це речовини, до складу яких входять атоми металів та кислотні залишки.


(розташовує формули солей у відповідні графи таблиці,
демонструє дослід «морське дно»)


Капітан:        Наближаємось до кінцевого пункту нашої подорожі – пристані перетворень з узбережжям Хімічні реакції.


Капітан:        Всім відомо, що мешканці даних островів спілкуються між собою, внаслідок цього вони взаємоперетворюються, що можна виразити схематично:
                 
                СuО → СuSО4 → Сu(ОН)2 → СuSО4 .


(один учень проробляє всі реакції за схемою,
інший записує всі перетворення на дошці)


Капітан:        Щоб подорож запам’яталася вам надовго, раджу подивитись цікаві досліди.


Демонструємо досліди:
хімічний вулкан;

Вчитель:         На цьому ми закінчимо нашу подорож. Сподіваюсь всім пасажирам вона запам’ятається на все життя.

понеділок, 22 грудня 2014 р.

ФАРАОНОВА ЗМІЯ з кальцій глюконату

Beautiful Reactions Chemical Garden

Chemical Garden -- Step by Step Tutorial!

Chemical Garden - Periodic Table of Videos

The Chemical Garden - A time lapse movie

середу, 17 грудня 2014 р.

ЗНО 2015


Scientists have found a way to make graphene magnetic

One of the world's strongest, lightest and generally most overachieving supermaterials just got even better.

Ровер NASA знайшов на Марсі ознаки життя


Марсохід NASA Curiosity виміряв сплеск метану в атмосфері Марса і виявив органічні молекули у вилучених в ході буріння скелі Камберленд зразках. Як йдеться в повідомленні на сайті NASA, це може вказувати на існування життя на планеті в минулому або ж зараз.
Команда вчених, що керують Curiosity, поки не може вказати джерело газу на Марсі, він може бути як біологічного, так і небіологічного характеру, однак на Землі 95 відсотків метану надходить від мікроорганізмів. Щоб довести тваринне походження метану, потрібні додаткові дослідження. Молекули, що містять вуглець, які були виявлені в порошкоподібному зразку при бурінні скелі, можуть і не бути доказом того, що на Марсі є або були мікроорганізми. Однак вони вказують на сприятливі умови для виникнення життя.
Марсохід Curiosity зараз розташований в районі марсіанського кратера Гейл на екваторі планети. Раніше дослідження марсохода показали, що на поверхні Марса існували великі озера. Крім того, вчені вважають, що атмосфера Марса могла підтримувати температуру вище нуля градусів.


Більше читайте тут: http://tsn.ua/nauka_it/rover-nasa-znayshov-na-marsi-oznaki-zhittya-397894.html

неділю, 7 грудня 2014 р.

Інтернет-турнір

Інтернет-турнір "Відкрита природнича демонстрація"

  • У неділю, 7 грудня 2014 р.  проходив фінальний (очний) тур учнівського інтернет-турніру «Відкрита природнича демонстрація» з хімії.
  • Турнір проходив на базі Львівського національного університету імені Івана Франка на хімічному факультеті.
  • Всі учасники очного туру нагороджені дипломами Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації:
  • Анастасія Созанська – за участь;
  • Олег Стасишин – за ІІІ місце;
  • Тетяна Держипільська – за ІІІ місце;
  • Вероніка Поручник – за ІІ місце. 
   





суботу, 6 грудня 2014 р.

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Презентації

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Презентації: Учнівські презентації Міцели https://docs.google.com/presentation/d/1k1M7OpASldnUvgBbv5gDHI_kuIxYZ4mBPzSYrcDj98Q/pub?start=false&a...

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Дещо про себе

Світ хімії. Блог учителя хімії Венгрин Світлани Іванівни: Дещо про себе: ·          Народилась 20 квітня 1975 року у родині робітників. У 1982 році пішла у перший клас середньої школи № 8 м. Самбора, яку ...

мій педагогічний портрет

колись було...

фільм учнів про школу


Chemical Curiosities: Surprising Science and Dramatic Demonstrations

Фараонові змії . How to make the Pharaoh's Serpent (Mercury (II) Thiocyanate)

EXP 1. Explosive Polymerization of p Nitro Aniline

Зима в стакані

4 способи одержання вогню без сірників

4 способа получения огня без спичек (химия)
http://youtu.be/Ff-vGABw3nw

Вчимось вирощувати кристали

Ферум оксалат

понеділок, 1 грудня 2014 р.

Техніка безпеки

Переможці


Держипільська Тетяна (10 клас) та Опришко Святослав (9 - Б клас) перемогли у ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади школярів з хімії.

ТУРНІР ВЕСЕЛИХ ТА КМІТЛИВИХ ХІМІКІВ

ТУРНІР ВЕСЕЛИХ ТА КМІТЛИВИХ ХІМІКІВ
Домашнє завдання:
1. Підготувати розповідь на тему: "Історія відкриття елемента"
2. Виготовити один саморобний прилад.
3. Вибрати назву команди, мотивувати її, виготовити емблеми, приготувати привітання.
4. Повторити тему: "Періодичний закон і періодична система елементів Д.І.Менделєєва" і підготувати 4 питання по біографії Д.І.Менделєєва.
5. Підготувати 2 номери художньої самодіяльності (вірш, пісня).

ВЕРТЕП (для старших)

ВЕРТЕП (для старших)
Дійові особи:
Пастушок І
Пастушок ІІ
Пастушок ІІІ
Ангел
Дідько
Смерть
Ірод
Три царі зі Сходу
Два воїни
Колядники
за сценою звучить коляда „Пречистая Діва”

суботу, 29 листопада 2014 р.

Гості з Естонії





тиждень хімії, квітень 2014

Хімічні елементи

Хімічні елементи

Прості та складні речовини

Фізичні, хімічні явища. Хімічні реакції

Фізичні, хімічні явища. Хімічні реакції

Брейн ринг


Тема. Періодичний закон, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Мета.
Навчальна: закріпити і розвинути знання учнів з питань, що стосуються періодичного закону, періодичної системи, розширити поняття про фізичний зміст періодичного закону, залежність властивостей елементів від періодичної зміни електронних структур атомів, перевірити рівень вміння використовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях;
Розвиваюча: формувати в учнів пізнавальній інтерес і творче мислення, сприяти розвитку в учнів логічного мислення на основі аналізу причинно-наслідкових зв'язків;
Виховна: формувати в учнів новітній науковий світогляд, виховувати бережливе ставлення до природи.
Методи: словесні (розповідь, бесіда, повідомлення); гра — змагання; наочні ілюстрування, демонстрування).
Обладнання: періодична система хімічних елементів, показові речовини, необхідні для дослідів (NH4OH, НС1 конц.), скляні палички, (NН4)2Cr2O7 , сухий спирт, сірники, демонстраційний столик.

Ведучий. Отже, якщо команди готові, то ми розпочнемо перший тур.
Питання № 1. Який хімічний елемент V групи названий іменем героя давньогрецької міфології? (Тантал.)
Питання № 2. Якби існував приз за активність, то атомам якого металу ви б його присвоїли? (Цезій.)
Питання № 3. Назва якого хімічного елемента III групи співзвучна з прізвищем датського вченого, який створив теорію атома? (Бор).
Питання № 4. Який хімічний елемент алхіміки зображали за допомогою вигнутої догори змії з відкритою пащею? (Арсен).
Ведучий. Тепер дамо можливість нашому журі оцінити відповіді команд, а тим часом переглянемо кілька дослідів.
Арбітр 1. На Менделєєвських "середах" часто велись суперечки про науку, мистецтво, літературу. Іноді для розрядки напруженої ситуації Д. І. Менделєєв показував цікаві досліди. Одного разу він оголосив, що збере у скляну банку цигарковий дим. Коли Ілля Рєпін закурив цигарку і випустив клубок диму, Менделєєв накрив скляною покришкою банку, що стояла на столі. Яким же було здивування присутніх, коли банка справді наповнилась димом! Менделєєв запропонував Рєпіну понюхати зібраний "цигарковий" дим. Той одразу ж закашлявся і схопив носову хустинку, бо вдихнув суміш аміаку, хлороводню і хлориду амонію. На підтвердження моїх слів учень 9 класу добуде дим без вогню.
Учень виконує дослід: вмочивши одну скляну паличку у нашатирний спирт (NН4ОН), а іншу — в пробірку з конц. НС1 вона наближає їх, добуваючи дим.
Два учні 9 класу виконують дослід "Чарівний вулкан" — на залізну пластинку гіркою насипають дихромат амонію (NН4)2Cr2O7, яскраво оранжевого колюру, всередину ставлять шматочок сухого спирту і підпалюють.
Арбітр 1. Прошу тишини! Що ви чуєте? (Шипіння, потріскування.) Так з шумом горить дихромат амонію, а що ви бачите? Виділення теплоти та енергії, полум'я оранжевого кольору, виділяється зелена речовина і пе­ретворюється на гірку, подібну на вулкан з кратером. Тому її називають "Чарівний вулкан".
Арбітр 2. А тепер нам потрібен один доброволець із залу. Ми виконаємо операцію без рани. Спочатку змажемо руку однією речовиною, подібною на йод, потім проведемо по руці тильною стороною ножа, змоченого іншою речовиною. І що ж ми бачимо? Залу показують руку — на руці криваво-червоний слід. А зараз протремо руку ватою, змоченою третьою речовиною — слід зникає.
Ведуча. Дуже вдячні за чудові досліди, а тепер слово нашому журі, котре оголосить суму балів за перший тур. Продовжимо нашу гру.
Питання № 5. Назва якого хімічного елемента походить від назви півострова? (Скандій.)
Питання № 6. Які хімічні елементи названі на честь частин світу? (Європій, Америцій.)
Питання № 7. Без допомоги періодичної системи відтворіть 7-му групу хімічних елементів.
Питання № 8. (Арбітри роздають командам набір хімічних елементів та цифр.) З готових знаків відтворіть формулу найпоширенішого природного мінералу, що складається із атомів Са, С, О так, щоб її мали змогу бачити глядачі. Для цього ви можете вставати і перемішувати. (СаСО3)
Ведуча. Цій формулі відповідає крейда, мармур. А тепер даємо командам відпочити. А щоб наші уболівальники не нудьгували, проведемо для них конкурс. Уболівальники можуть заробляти для улюблених команд додаткові бали. Тож при відповіді називаєте себе і команду, за яку уболіваєте. Розпочинаємо.
Питання 1. Нестача якого елемента в організмі призводить до карієсу зубів? (Флуор.)
Питання 2. Назвіть елемент, назва якого співпадає з назвою соснового лісу. (Бор.)
Питання 3. Із назвою яких структурних елементів ядра клітини співзвучна назва хімічного елементу? (Хромосома — Хром.)
Питання 4. Назва якої акваріумної рибки ідентична назві хімічного елемента? (Неон.)
Питання 5. Яким хімічним елементом багата морська капуста — ламінарія? (Йод.)
Питання 6. Сполукою якого елемента отруїли Наполеона? (Арсен.)
Питання 7. Яка природна суміш газів складає земну атмосферу? (Повітря.)
Питання 8. Назва якого хімічного елемента в перекладі з німецької означає "вовча піна"? (Вольфрам.)
З кожної команди вибиріть по одному учаснику. Необхідно пройти сцену крок за кроком, називаючи хімічні елементи, не повторюючи попередніх. Журі слідкуватиме за ходом змагання.
А зараз журі оголосить нам оцінки і загальні бали за даний конкурс. Журі оголошує бали і оцінки.
Ведуча. Сподіваємось, що наші команди вже відпочили. Роз­починаємо III тур.
Питання 9. Відкинувши перші 3 букви у назві хімічного елемента з ро­дини лантаноїдів, отримаєте назву сильної наркотичної речовини, що використовується у медицині як знеболюючий засіб. (Європій.)
Питання 10. Елемент, проста речовина якого є основною складовою частиною найбільш поширеного в природі газоподібного розчину. (Нітроген.)
Питання 11. Якщо вірити стародавньому історику, то під час походу Олександра Македонського в Індію офіцери його армії хворіли шлунково- кишковими захворюваннями рідше, ніж солдати. їжа і напої були однаковими, а металічний посуд — різним. З якого металу був цей чудо­дійний посуд? (Срібло.)
Питання 12. Замінивши першу букву в назві металу І групи, отримаєте надмірно зволожену земельну ділянку. {Золото — болото.)
Арбітр 1. У 1889 році, коли Менделєєв був у Лондоні, йому на знак подяки за видатні досягнення місцеві хіміки подарували ваги, одна шалька яких була зроблена із золота, а інша ... З якого металу була зроблена? Який метал у 19 столітті прирівнювали до золота? Не повірите, але це був простий алюміній, тому що лише в 1825 році датський вчений Ганс Хрістіан Ерстур одержав цей метал.
Ведуча. А зараз — капітанський конкурс. Просимо всіх інших учасників звільнити стіл. Арбітри роздадуть капітанам картки із завдан­нями, котрі ви мусите рішити. Тож до роботи. А тим часом журі оголосить нам результати попереднього конкурсу. (Журі оголошує результати ІІІ кон­курсу).
Завдання на картках:
Розставте коефіцієнти у реакціях і визначте умови їх проходження:
Питання 13*. Мідний купорос = вода і купрум (II) сульфат;
Питання 14*. Водень + Хлор = ?
Питання 15*. Кальцинована сода = вода і натрій карбонат;
Питання 16*. Флуор + Вода = ?
Ведуча. Максимальний бал за конкурс капітанів — 4. А тепер 4 тур!
Питання 17. Відкинувши першу букву від назви елемента з ряду актиноїдів, отримаєте українське чоловіче ім'я. (Кюрій — Юрій.)
Питання 18. Назва якої найважливішої сполуки у рослин є співзвучною із назвою хімічного елемента? (Хлор — хлорофіл.)
Питання 19. Метал — основа основ сучасної аерокосмічної династії, і Алюміній.)
Питання 20. Який хімічний елемент утворює найтвердіший природний мінерал? (Карбон — алмаз.)
Ведуча. Для підведення підсумків надаємо слово журі:
Журі оголошує загальні результати конкурсу і нагороджує переможців призами і заохочувальними іменними грамотами.

Ведуча. Дякуємо всім учасникам і вболівальникам за участь у на­шому хімічному Брейн-ринзі!