пʼятницю, 16 листопада 2012 р.

Реакції обміну між розчинами електролітів

Тема: Реакції обміну між розчинами електролітів.
Мета:
-         вивчити реакції обміну на якісно новому – йонному рівні;
-         розглянути і вивчити умови перебігу реакцій йонного обміну до кінця;
-         формувати вміння та навички у складанні повних та скорочених йонних рівнянь реакцій;
-         розвивати вміння проводити експеримент, спостерігати за явищами, що при цьому відбуваються, робити узагальнюючі висновки.
Обладнання та реактиви: мультимедійна презентація,таблиця “Розчини кислот, основ та солей у воді”, роздатковий матеріал; пробірки, розчини: натрій гідроксиду, купрум (ІІ) сульфату, барій хлориду, натрій сульфату, нітратної кислоти.
Тип уроку: Урок засвоєння нового матеріалу

Хід уроку:
І. Організаційний момент.
·        привітання;
·        До вивчення теми „Електролітична дисоціація” ми записували рівняння реакцій, не знаючи, що чимало солей, основ і кислот у розчинах дисоціюють на йони, а реакція відбувається не між молекулами, а йонами. Тепер, завдяки хімічним знанням, ми можемо побачити суттєві зміни, які відбуваються навколо нас. Сьогодні на вас чекає напружена, але цікава робота; ми узагальнимо деякі знання з теми: „Електролітична дисоціація кислот, основ, солей”. Тому я пропоную вправу „Перевір себе”.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Завдання 1. Продовжте визначення :
1. Йони –
2. Катіони –
3. Аніони –
4. Електроліти –
5. Неелектроліти –
6. Електролітична дисоціація –
7. Кислоти –
8. Основи –
9. Солі –

Отож, ми пригадали, як утворюються йони у розчинах кислот, основ, солей.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
Завдання 2. „Хімічна ромашка”
Напишіть рівняння дисоціації запропонованих пелюсток-речовин

Cr2(SO4)3 , K2CO3,
HCl , H2SO4 , Al(NO3)3 ,
Na2CO3 , Na2SO4 ,
CuCl2 , NaOH , Ba(OH)2 ,
K3PO4 , Ca(OH)2 .

IV. Узагальнення та систематизація знань.
Після вивчення даної теми ви маєте:
Знати:
- суть реакцій йонного обміну;
- умови перебігу реакцій йонного обміну.
Вміти:
- складати повні та скорочені йонні рівняння реакцій;
- проводити експеримент;
- робити узагальнюючі висновки;
У чому полягає суть реакцій йонного обміну?
Що вияснити це, давайте виконаємо лабораторні досліди, а перед тим пригадаємо правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті.
Лабораторний дослід № 1.
Реакції обміну між розчинами електролітів, що відбуваються з випаданням осаду
І пробірка: додамо розчини купрум (ІІ) сульфату та натрій гідроксиду
- Що ви спостерігаєте?
- Чи у всіх утворився осад?
- Чи відбулася хімічна реакція? Чому?
- Давайте запишемо дану реакцію на дошці і спробуємо її пояснити. Ви
можете звернутися і до роздаткового матеріалу, що є у вас на столах, де
записаний...
Алгоритм одержання йонної форми рівняння реакції з молекулярної:
1. Скласти молекулярне рівняння, не забуваючи розставити необхідні
коефіцієнти:
CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2 + Na2SO4;
2. В молекулярному рівнянні позначити речовини, які будуть виділятися у
вигляді газу (↑) чи осаду (↓):
CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2↓ + Na2SO4;
!!! Молекулярне рівняння не передає суті хімічних перетворень, бо у
ньому, насамперед, записано формули речовин, а не йонів
3. Речовини, які є електролітами записати у вигляді йонів, а ті, які є
неелектролітами (малодисоційовані, нерозчинні, газоподібні речовини) – у
вигляді молекул:
Cu2+ + SO42- + 2Na+ +2OH‾ = Cu(OH)2↓ + 2Na+ + SO42‾;
4. Відмітити йони, які в процесі реакції не зазнали змін:
Cu2+ + SO42 + 2Na+ +2OH‾ = Cu(OH)2↓ + 2Na+ + SO42;
5. Вилучити з правої та лівої частини рівняння ті йони, які не зазнали змін
впродовж реакції:
Cu2+ + 2OH‾ = Cu(OH)2

Дослід 1. Утворення осаду
Візьмемо два розчини : BaCl2 і Na2SO4 . Змішуємо їх.
BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4 ↓ + 2NaCl
Ba2+ + 2Cl- + 2Na+ + SO42- = BaSO4 ↓ + 2Na+ + 2Cl-
Ba2+ + SO42 = BaSO4
Розчинність BaSO4 настільки мала, що більша його частина перебуває у вигляді молекули. Саме тому, ми і спостерігаємо осад білого кольору.
Дослід 2. Виділення газу
До розчину Na2CO3 додаємо хлоридної кислоти HCl. Ознаки реакції – виділення вуглекислого газу.
2HCl + Na2CO3 = 2NaCl + CO2↑ + H2O
H2O і CO2 – слабкі електроліти. Тому , йонне рівняння матиме вигляд :
2H+ + 2Cl- + 2Na+ + CO32- = 2Na+ + 2Cl- + CO2↑ + H2O
2H+  + CO32- = CO2↑ + H2O
Дослід 3. Утворення слабкого електроліту(води)
Візьмемо розчин натрій гідроксиду з фенолфталеїном і додамо по каплях хлоридну кислоту до зникнення малинового забарвлення. Ознака реакції – зникнення малинового забарвлення, утворення слабкого електроліту – води.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
H+ + Cl- + Na+ + OH- = Na+ + Cl- + H2O
H+  + OH- = H2O
Висновок :
Виділяють три умови незворотного протікання реакцій:
1.     утворення нерозчинної або малорозчинної речовини(осад);
2.     виділення газу;
3.     утворення слабкого електроліту-води.
V. Закріплення знань .
Зараз закріпимо отримані знання.
Запишіть рівняння в молекулярній, повній та скороченій йонній формах:
       CuCl2 + NaOH
       CaCO3 + HCl →
       H2SO4  + KOH →
Відповіді знайдете на дошці(мультимедійна презентація)

VI. Підбиття підсумків уроку. Учитель підводить підсумок, оцінює роботу учнів.
Збирає інтерактивні картки.
VII. Домашнє завдання
       Опрацювати § 10 підручника, конспект

       Виконати вправу № 93 
https://docs.google.com/presentation/d/1m6NA6A-phircABmYBeQtN-KQcZ_32-PegwX9nDTmnGo/pub?start=false&loop=false&delayms=3000

Немає коментарів:

Дописати коментар