понеділок, 20 листопада 2017 р.

Складання формул бінарних сполук за валентністю

При складанні формул бінарних сполук за валентністю елемента необхідно послідовно дотримуватись певних правил:
1. Записати складові частини формули хімічними символами.
2. Позначити валентності хімічних елементів римськими цифрами над їх символами.
3. Знайти найменше спільне кратне для значень валентностей заданих хімічних елементів. Записати його значення арабською цифрою зверху між значеннями валентностей.
4. Поділити найменше спільне кратне на валентності кожного з елементів та записати одержані чисельні значення нижніми індексами біля символів елементів праворуч.
5. Перевірити правильність складання формули сполуки, користуючись тим, що сумарна валентність атомів одного хімічного елемента дорівнює сумарній валентності атомів іншого хімічного елемента.
Наприклад, складемо формулу Феруму з Оксигеном, у якій Ферум виявляє валентність три.
1. Записуємо хімічні символи Феруму та Оксигену.
2. Позначаємо над Ферумом валентність три, над Оксигеном – значення сталої валентності два.
3. Знаходимо найменше спільне кратне для чисел три та два. Одержуємо число шість та записуємо його арабською цифрою зверху між значеннями валентностей елементів.
4. Поділимо шість на три (валентність Феруму) та одержимо число два. Запишемо його нижнім індексом біля символу ферум. Поділимо шість на два (валентність Оксигену) та одержимо число три. Запишемо його нижнім індексом біля символу О.
5. Перевіримо правильність складання формули сполуки, помноживши індекси на валентності відповідних елементів. Порівняємо одержані добутки: два помножити на три дорівнює шість (для Феруму) та три помножити на два дорівнює шість (для Оксигену).


Отже, формулу ферум-два-о-три складено правильно.

Немає коментарів:

Дописати коментар