Тема. Структура періодичної системи у
світлі теорії будови атома
Цілі уроку: розширити знання учнів про
періодичну систему хімічних елементів; на підставі знань про будову атома й
будови електронних оболонок атомів показати взаємозв’язок між розміщенням
хімічних елементів у періодичній системі та їхніми властивостями; показати
взаємозв’язок періодичної зміни електронних структур атомів хімічних елементів
та їх властивостей.
Тип уроку: узагальнення й систематизація
знань.
Форми роботи: фронтальне опитування, виконання
тренувальних вправ. Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка
домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Аналіз
письмової самостійної роботи.
Фронтальне
опитування (робота з періодичною системою
хімічних елементів Д. І. Менделєєва)
1. Скільки
енергетичних рівнів, заповнених електронами, мають атоми елементів з
порядковими номерами:
а) 17; б)
29; в) 42?
Складіть
схему будови атома й електронну формулу.
2. Напишіть електронні формули елементів:
а) Фосфор; б) Калій;
в) Аргон; г) Магній; д)* Скандій.
3. Розподіліть на р-підрівні:
а) три електрони; б) чотири електрони;
в)
шість електронів.
4. Електронна
формула атома має закінчення ...3p3. Напишіть
повну електронну формулу цього елемента, визначте його порядковий номер і
назву.
5. Складіть
схему взаємозв’язку понять у періодичній системі й будови атомів. (Учні під керівництвом учителя складають
схему.)
6. Інертні
елементи мають таку електронну формулу зовнішнього енергетичного рівня: ns2np6. Запишіть електронні формули
атомів Неону й Аргону. Проаналізуємо ці формули.
• Скільки
вільних квантових комірок на зовнішньому рівні?
• Яка
кількість неспарених електронів?
• Скільки
пар електронів на зовнішньому рівні?
• Скільки
електронів може приєднати атом?
• Чому?
Тому
що зовнішній енергетичний рівень атомів Неону й Аргону завершений.
IIІ.
Практика на прикладах
Завдання 7. Складіть схему будови атома
Натрію та йона Na+ .
Na +11)2)8)1
1s22s22p63s1
Na+ +11)2)8
1s22s22p6
Схема
будови якого атома така сама, як і йона Натрію?
Завдання 8. Складіть схему будови атома
Флуору та йона F .
F +9 )2)7
1s22s22p5
F- +9 )2)8 1s22s22p6
Схема
будови якого атома така сама, як і йона Флуору?
Завдання 9. Самостійно побудувати схему
будови атома та йона:
а) Магнію; б) Хлору.
Завдання 10. Подумайте і складіть схему
будови йонів S-2, S+4, S+6. Порівняйте будови атома Сульфуру
та йонів Сульфуру. Чим вони відрізняються? Чим вони подібні?
Завдання 11. У періодичній системі групи
поділяються на головні й побічні. Вони включають елементи, подібні за будовою
атома.
Елементи,
в яких останній заповнюваний підрівень — s, називають s-елементами. В яких групах
розташовуються s-елементи?
(У І, ІІ групах, головній підгрупі)
Завдання 12. Використовуючи періодичну
систему хімічних елементів, наведіть приклади s-елементів.
Елементи,
в яких останній заповнюваний електронами підрівень — р, називають р-елементами.
В яких групах періодичної системи перебувають р-елементи? (У III-VIII групах,
головній підгрупі)
Завдання 13. Використовуючи періодичну
систему хімічних елементів, наведіть приклади р-елементів.
У
побічних підгрупах розташовані елементи, в атомах яких електронами заповнюється
d-підрівень, — це d-елементи. На зовнішньому рівні в
атомах цих хімічних елементів перебуває один-два s-електрони. Скільки таких
елементів може бути в кожному періоді періодичної системи? Чому? Тому що
максимальна кількість електронів на d-підрівні
— 10.
Завдання 14. Використовуючи періодичну
систему хімічних елементів, наведіть приклади d-елементів.
У нижній частині таблиці окремо розташовані два ряди
хімічних елементів, що називаються лантаноїди й актиноїди. В якому періоді вони
мають розташовуватися? Скільки таких елементів у кожному періоді? Чому?
Елементи лантаноїди й актиноїди відрізняються від решти хімічних елементів тим,
що в них заповнюється електронами f-підрівень,
максимальна кількість електронів на f-підрівні
— 14, тому й f-елементів
у кожному періоді — 14.
Завдання 15. Використовуючи періодичну
систему хімічних елементів, наведіть приклади f-елементів.
IV. Підбиття
підсумків уроку
1. Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
2. Чому в
короткоперіодній формі періодичної системи є головні й побічні підгрупи? Чим
відрізняються елементи, розташовані в головній і побічній підгрупах?
3. Яка максимальна кількість періодів може бути в періодичній
системі?
4. Яка
максимальна кількість груп може бути в періодичній системі? Чому?
5. Чому змінюються властивості хімічних елементів у періодах і
групах?
V. Домашнє
завдання
Опрацювати
відповідний параграф підручника, відповісти на запитання, виконати вправи.
Немає коментарів:
Дописати коментар