Тема: Реакції обміну
між розчинами електролітів.
Мета:
-
вивчити реакції обміну на якісно новому – йонному рівні;
-
розглянути і вивчити умови перебігу реакцій йонного
обміну до кінця;
-
формувати вміння та навички у складанні повних та
скорочених йонних рівнянь реакцій;
-
розвивати вміння проводити експеримент, спостерігати за
явищами, що при цьому відбуваються, робити узагальнюючі висновки.
Обладнання та реактиви: мультимедійна презентація,таблиця “Розчини кислот, основ та
солей у воді”, роздатковий матеріал; пробірки, розчини: натрій гідроксиду,
купрум (ІІ) сульфату, барій хлориду, натрій сульфату, нітратної кислоти.
Тип уроку: Урок засвоєння нового
матеріалу
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
·
привітання;
·
До вивчення теми „Електролітична дисоціація” ми
записували рівняння реакцій, не знаючи, що чимало солей, основ і кислот у
розчинах дисоціюють на йони, а реакція відбувається не між молекулами, а
йонами. Тепер, завдяки хімічним знанням, ми можемо побачити суттєві зміни, які
відбуваються навколо нас. Сьогодні на вас чекає напружена, але цікава робота;
ми узагальнимо деякі знання з теми: „Електролітична дисоціація кислот, основ,
солей”. Тому я пропоную вправу „Перевір себе”.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Завдання 1.
Продовжте визначення :
1. Йони –
2. Катіони –
3. Аніони –
4. Електроліти –
5. Неелектроліти –
6. Електролітична
дисоціація –
7. Кислоти –
8. Основи –
9. Солі –
Отож,
ми пригадали, як утворюються йони у розчинах кислот, основ, солей.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
Завдання
2. „Хімічна ромашка”
Напишіть рівняння дисоціації запропонованих
пелюсток-речовин
Cr2(SO4)3
, K2CO3,
HCl
, H2SO4 , Al(NO3)3 ,
Na2CO3
, Na2SO4 ,
CuCl2
, NaOH , Ba(OH)2 ,
K3PO4 , Ca(OH)2 .
IV. Узагальнення та
систематизація знань.
Після вивчення даної теми
ви маєте:
Знати:
- суть реакцій йонного
обміну;
- умови перебігу
реакцій йонного обміну.
Вміти:
- складати повні та
скорочені йонні рівняння реакцій;
- проводити
експеримент;
- робити узагальнюючі
висновки;
У чому полягає суть реакцій йонного обміну?
Що вияснити це, давайте виконаємо лабораторні
досліди, а перед тим пригадаємо правила техніки безпеки під час роботи в
хімічному кабінеті.
Лабораторний дослід № 1.
Реакції обміну між
розчинами електролітів, що відбуваються з випаданням осаду
І пробірка: додамо
розчини купрум (ІІ) сульфату та натрій гідроксиду
- Що ви спостерігаєте?
- Чи у всіх утворився
осад?
- Чи відбулася хімічна
реакція? Чому?
- Давайте запишемо дану
реакцію на дошці і спробуємо її пояснити. Ви
можете звернутися і до
роздаткового матеріалу, що є у вас на столах, де
записаний...
Алгоритм одержання йонної
форми рівняння реакції з молекулярної:
1. Скласти молекулярне
рівняння, не забуваючи розставити необхідні
коефіцієнти:
CuSO4 + 2NaOH
= Cu(OH)2 + Na2SO4;
2. В молекулярному
рівнянні позначити речовини, які будуть виділятися у
вигляді газу (↑) чи осаду
(↓):
CuSO4 + 2NaOH
= Cu(OH)2↓ + Na2SO4;
!!! Молекулярне рівняння
не передає суті хімічних перетворень, бо у
ньому, насамперед,
записано формули речовин, а не йонів
3. Речовини, які є
електролітами записати у вигляді йонів, а ті, які є
неелектролітами
(малодисоційовані, нерозчинні, газоподібні речовини) – у
вигляді молекул:
Cu2+ + SO42-
+ 2Na+ +2OH‾ = Cu(OH)2↓ + 2Na+ + SO42‾;
4. Відмітити йони, які в
процесі реакції не зазнали змін:
Cu2+ + SO42‾
+ 2Na+ +2OH‾ = Cu(OH)2↓ + 2Na+ +
SO42‾;
5. Вилучити з правої та
лівої частини рівняння ті йони, які не зазнали змін
впродовж реакції:
Cu2+ + 2OH‾ = Cu(OH)2↓
Дослід 1. Утворення осаду
Візьмемо два розчини : BaCl2 і Na2SO4 . Змішуємо їх.
BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4 ↓ + 2NaCl
Ba2+ +
2Cl- + 2Na+ + SO42- = BaSO4 ↓ + 2Na+
+ 2Cl-
Ba2+ +
SO42 = BaSO4 ↓
Розчинність BaSO4 настільки мала, що
більша його частина перебуває у вигляді молекули. Саме тому, ми і спостерігаємо
осад білого кольору.
Дослід 2. Виділення газу
До розчину Na2CO3 додаємо хлоридної
кислоти HCl. Ознаки реакції –
виділення вуглекислого газу.
2HCl + Na2CO3 = 2NaCl + CO2↑
+ H2O
H2O і CO2 – слабкі електроліти.
Тому , йонне рівняння матиме вигляд :
2H+ +
2Cl- + 2Na+ + CO32- = 2Na+
+ 2Cl- + CO2↑ + H2O
2H+ + CO32-
= CO2↑
+ H2O
Дослід 3. Утворення слабкого
електроліту(води)
Візьмемо розчин натрій гідроксиду з фенолфталеїном і додамо по каплях
хлоридну кислоту до зникнення малинового забарвлення. Ознака реакції – зникнення
малинового забарвлення, утворення слабкого електроліту – води.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
H+ + Cl- + Na+ + OH- = Na+
+ Cl- + H2O
H+ + OH- = H2O
Висновок :
Виділяють три умови незворотного протікання реакцій:
1. утворення нерозчинної або
малорозчинної речовини(осад);
2. виділення газу;
3. утворення слабкого
електроліту-води.
V. Закріплення знань .
Зараз закріпимо отримані знання.
Запишіть рівняння в молекулярній,
повній та скороченій йонній формах:
•
CuCl2
+ NaOH →
•
CaCO3
+ HCl →
•
H2SO4 + KOH →
Відповіді знайдете на дошці(мультимедійна
презентація)
VI. Підбиття підсумків уроку. Учитель підводить підсумок, оцінює
роботу учнів.
Збирає інтерактивні картки.
VII. Домашнє
завдання
•
Опрацювати § 10
підручника, конспект
•
Виконати
вправу № 93
https://docs.google.com/presentation/d/1m6NA6A-phircABmYBeQtN-KQcZ_32-PegwX9nDTmnGo/pub?start=false&loop=false&delayms=3000
Немає коментарів:
Дописати коментар