Тема
уроку: Мандрівка в природу
хімічних реакцій .
Мета уроку: узагальнити знання учнів про хімічні реакції та типи,
закріпити вміння і навички у складанні рівнянь реакцій різних типів, розрізняти
типи хімічних реакцій.
Обладнання: кодоскоп; зразки правильних відповідей; набори
диференційованих завдань; зелені, жовті, червоні фішки.
Тип уроку: узагальнення знань.
Форма проведення: урок-гра.
Хід уроку:
1. Організація класу.
Клас умовно
поділяється на три вагони:
І вагон –
найсильніші учні, їх завдання оцінюються на «5».
ІІ вагон –
середні за знаннями учні, їх завдання оцінюються на»4».
ІІІ вагон –
найслабші учні, оцінюються на «3».
У кожному вагоні
вибирається провідник. Начальник поїзда – вчитель. Якщо пасажири ІІ і ІІІ
вагонів активно працюють, вони можуть переходити в І вагон і навпаки.
На дошці
намальований маршрут із станціями, де поїзд зупиняється. Тут пасажири повинні
проявити певні знання про цю станцію. Мета нашої мандрівки полягає у сполученні всіх пасажирів, розкладанні їх за вагонами, заміщенні один одного в разі блискучих
або недоречних відповідей, обміну знаннями і досягнення ступеня Ерудитів на
однойменній станції.
Ст. «Заміщення»
Ст. «Ерудитів»
Ст. «Розкладу»
Ст. «Сполучення»
Ст.
«Обміну»
Начальник: отже, щоб вирушити в мандрівку слід показати стартові вміння та навички.
Прошу провідників роздати завдання.
Завдання для пасажирів ІІІ вагона. Поставте коефіцієнти в
рівняннях реакцій. Вкажіть тип і дайте визначення.
а) АІ + S = АІ2S3; б) Zn + О2 = ZnО;
в) Nа2О
+ Н2О = NаОН;
г) Fе + О2 = Fе3О4.
Завдання для пасажирів ІІ вагона. Доставте пропущені формули.
Поставте коефіцієнти. Вкажіть тип реакцій та дайте визначення.
а) К + ? =
КСІ; б) Н2О + ? = NаОН;
в) ? + S =
FеS; г)
Са + О2 = ?
Завдання для пасажирів І вагона. Допишіть рівняння реакцій.
Поставте коефіцієнти. Вкажіть тип реакції та дайте визначення.
а) Fе + СІ2
= ; б) ВаО + Н2О =;
в) Са + N2 =
; г)
Мg + О2 = .
На виконання
завдання – 7 хв. Перевірка – на кодоскопі. Ті, що виконали правильно, отримують
від провідників фішки: І вагон – зелені, ІІ вагон – жовті, ІІІ – червоні.
Допущені помилки, учні самостійно виправляють червоним олівцем.
Начальник: наш поїзд вирушає із станції
«Сполучення» на станцію «Розкладу». За час переїзду пригадайте:
-
Які речовини вступають у реакцію розкладу?
-
Що утворюється під час реакцій розкладу?
-
Дайте визначення реакцій розкладу.
Ось наша друга
зупинка – станція «Розкладу». Прошу провідників видати завдання своїм
пасажирам.
Завдання для пасажирів ІІІ вагона. Поставте коефіцієнти в
рівняннях:
а) КСІО3
= КСІ + О2;
б) НgО = Нg + О2;
в) Н2О2
= Н2О + О2;
До якого типу
належать? Дайте визначення.
Завдання для пасажирів ІІ вагона. Допишіть пропущені формули у
рівняннях, поставте коефіцієнти:
а) КМnО4
= К2МnО4 + МnО2 + ?;
б) Сu(NО3)2
= ? + NО2 + О2;
в) Zn(ОН)2
= ZnО + ?
До якого типу
належать? Дайте визначення.
Завдання для пасажирів І вагона. Допишіть рівняння реакцій.
Поставте коефіцієнти.
а) NаNО3
= ? + ?;
б) Сr(ОН)3
= ? + ?;
в) МgСО3
= ? + ?.
До якого типу
належать? Дайте визначення.
На виконання
завдання – 6 хв. Перевірка – на кодоскопі. Провідники видають фішки.
Виправлення самостійно.
Начальник: Давайте підсумовуємо, які
знання ви здобули, перебуваючи на станції «Сполучення» і «Розкладу». (Один учень підсумовує).
Вирушаємо до станції
«Заміщення». Тут, ви повинні скористатися попередніми знаннями. Прошу
провідників видати нові завдання.
Завдання для пасажирів ІІІ вагона. Поставте коефіцієнти в
рівняннях реакцій. Підкресліть реакції заміщення. Дайте їх визначення.
а) Zn + Н2SО4
= ZnSО4 + Н2;
б) К2О + Н2О = КОН;
в) Н2О
= Н2 + О2 ; г) Сu + Нg(NО3)2
= Нg + Сu(NО3)2 .
Завдання для
пасажирів ІІ вагона. Допишіть пропущені формули у рівняннях реакцій. Підкресліть
реакції заміщення і дайте визначення.
а) Fе + ? = F3О4; б) Zn + ? = ZnСІ2
+ Н2;
в) Сu(ОН)3
= СuО + ?; г) Nа + Н2О
= NаОН + ?
Завдання для пасажирів І вагона. Допишіть рівняння реакцій,
поставте коефіцієнти. Підкресліть реакції заміщення та дайте визначення.
а) FеО + НСІ =
; б) Fе +
Нg(NО3)2 = ;
в) Мg + НВr = ; г) АІ(ОН)3 = ;
д) Р + О2
= ;
е) Lі + Н2О = .
На виконання
завдання – 7 хв. Перевірка – як на попередніх станціях.
Начальник: Наш поїзд наближається до
передостанньої станції «Обміну». Пасажирам всіх трьох вагонів слід обмінятися
знаннями. Прошу представника другого вагона поставити питання. Відповідає
пасажир І або ІІІ вагонів і т.д. (3 хв.). Ми зупинилися на станції «Обміну».
Завдання для пасажирів ІІІ вагона. Поставте коефіцієнти в
рівняннях. Вкажіть тип реакцій.
а)
НСІ + Са(ОН)2 = СаСІ2 + Н2О; б) Н2 + СІ2 = НСІ;
в)
АІ + НСІ = АІСІ3 + Н2; г) МgО + НNО3 =
Мg(NО3)2+ Н2О;
д)
СаСО3 = СаО + СО2 .
Завдання для пасажирів ІІ вагона. Допишіть пропущені формули,
поставте коефіцієнти в рівняннях реакцій. Вкажіть тип реакцій.
а)
Fе(ОН)3 = Fе2О3 + ?; б) Сr2О3
+ ? = СrСІ3 + Н2О;
в)
Нg + S = ?; г) Lі + Н2О = ;
д)
ZnО + НNО3 = Zn(NО3)2 + ? .
Завдання для пасажирів І вагона. Допишіть рівняння реакцій.
Поставте коефіцієнти, вкажіть тип реакцій.
а)
К + Н2О = ; б) Fе2О3
+ НСІ = ;
в)
С + О2 = ; г) ВаСО3
= ;
д)
СuСІ2 + КОН = ; е) ВаСІ2
+ Nа2SО4 = .
На
виконання завдання – 8 хв. Перевірка – на кодоскопі. Провідники видають фішки.
2. Підведення підсумків.
Провідники
кожного вагона підраховують, хто з пасажирів кожного вагона набрав максимальну
кількість фішок. Вони достойні досягти станції «Ерудитів». Дипломи ерудитів
отримають ті, хто відповість на питання:
-
Що вивчає хімія?
-
Назвіть науки, що розвинулися на основі хімії.
-
Яке значення має наука для розвитку народного господарства,
медицини, в побуті?
-
Яку шкоду завдає
хімічне виробництво довкіллю, здоров’ю людини?
-
Якими речовинами ви
користуєтеся найчастіше в побуті?
-
Які знання і вміння ви здобули на сьогоднішньому уроці?
Начальник: Наша мандрівка завершилася. Всі ви добре і плідно працювали,
тому отримаєте у винагороду: ерудити – оцінки і дипломи ерудитів, а всі інші –
оцінки.
Немає коментарів:
Дописати коментар